
Bonga fisk på nationella fiskedagen
Temat för den nationella fiskedagen 26.8.2009 är ”Bonga Fisk”. Dagen riktar sig speciellt till skolelever och målsättningen är att barn och ungdomar ska få bekanta sig med våra inhemska fiskarter och fiske som hobby.
Den nationella fiskedagen arrangeras årligen den sista onsdagen i augusti. Evenemanget ordnas på över 40 orter och lockar främst skolelever och unga. I år går huvudevenemanget av stapeln i Kuopio.
Den nationella fiskedagen arrangeras av riksdagens fiskeklubb, jord- och skogsbruksministeriet, Centralförbundet för Fiskerihushållning och Finlands Fritidsfiskares Centralorganisation. Fiskeribranschens tidningar, fiskeredskapsbranschen och Sällskapet för Främjandet av Fisketurism i Finland fungerar som samarbetsparter. Dagen finansierias med jord- och skogsbruksministeriet fiskevårdsmedel.
Nationella fiskedagen – orter och kontaktpersoner
Tilläggsuppgifter:
Centralförbundet för Fiskerihushållning (www.ahven.net/svenska), informatör Tapio Gustafsson, 09 6844 5912, 044 2866 701.
Finlands Fritidsfiskares Centralförbund (www.vapaa-ajankalastaja.fi), fiskerikonsulent Marcus Wikström, 09 228 91315, 045 110 2126.
Jord- och skogsbruksministeriet, överinspektör Roni Selén tel. (09) 1605 2726.
Uppdaterad 12.8.2009 |